The Season af Katrine Martensen-Larsen
Fotograf: Mikkel Adsbøl
Forlag: KML Design
Format: 24 x 31 cm
Antal sider: 304
Indbinding: Halvbind i Bukram
Trykkeri: Narayana Press
Sprog: Engelsk
VI BYTTER ALLE JULEGAVER FREM TIL DEN 28. FEBRUAR
Hjem » Webshop » Små ting og masser af gaveideer » Julebog – The Season af Katrine Martensen-Larsen
Julen må uden nogen form for tvivl være årets højdepunkt i Skandinavien. Hele måneden fejrer vi således højtiden med venner, familie og dem vi holder af.
Nogle af os går ’all in’ med julepynten fra den første søndag i advent; mens andre pynter op i et noget langsommere tempo; således at der igennem julemåneden kommer mere og mere udsmykning i og omkring hjemmet. Lys, stjerner, kranse, engle, nisser, grene og blomster; og som prikken over i’et: Juletræet med al sin pynt.
I The Season inviteres du indenfor hos tolv skandinaviske kunstnere; der deler ud af deres helt egne juleideer. Hver især viser de, hvordan de laver smukke og inspirerende tableauer, borddækninger, gaveindpakning, pynt og dekorationer. Du finder desuden opskrifter på deres yndlingsfristelser.
Bogen byder desuden på en kort introduktion til den skandinaviske jul og nogle af dens mange traditioner: Advent, julepynt og dekorationer, Lucia, lys, kalendere, julemad og drikke samt naturligvis gaver og træet.
Med The Season har forfatter Katrine Martensen-Larsen og fotograf Mikkel Adsbøl skabt en sand juleklassiker. Bogen vil kunne bruges som en stor inspirationskilde, både op til og i løbet af julen, i mange år fremover.
kr. 399,00
The Season af Katrine Martensen-Larsen
Fotograf: Mikkel Adsbøl
Forlag: KML Design
Format: 24 x 31 cm
Antal sider: 304
Indbinding: Halvbind i Bukram
Trykkeri: Narayana Press
Sprog: Engelsk