Glasholder model Klokke
Materiale: Formpresset messing
Højde inkl. aflaster: 64 mm
Ydre diameter: Ø 70 mm
Indre diameter: Ø 65 mm
Belastning: Max 40 W
Sikkerhedskode: IP20
VI BYTTER ALLE JULEGAVER FREM TIL DEN 28. FEBRUAR
Hjem » Webshop » Lamper og belysning » Tilbehør til lamper og el » Glasholder » Glasholder model Klokke
For at få en lampeskærm eller -kuppel korrekt op at hænge har man brug for følgende dele: En glasholder, en fatning og en aflaster.
Glasholderen griber fat om fx skærmen og holder denne på plads ved hjælp af 3 små stilleskruer. En omløberring, som kan sikre at skærmen hænger sikkert.
Fatningen er den del, man skruer pæren op i. Her er den såkaldt ’store’, E 27’eren, den mest almindelige.
Glasholderen og fatningen fastgøres til hinanden ved hjælp af en lille, såkaldt aflaster i toppen. En lille, men ikke desto mindre meget vigtig detalje. Aflasteren klemmer nemlig sammen om ledningen; hvorved lampens vægt fordeles.
For at gøre tingene lettere for dig, har vi samlet alle de tre nævnte dele på forhånd. Det eneste, du behøver at gøre, er at bestille en holder i lige dén udgave, du ønsker og den type, farve og længde af ledning du har brug for og så er du faktisk rigtig godt på vej. Vore glasholdere kan monteres på skærme eller kupler med en griberand på 60 mm. Passer bl.a. til alle vore Skomagerskærme, vores Klokkeskærm o.lign.
Materiale og udseende
Udover selve skærmen er glasholderen vel nok den del af lampen, der falder én først i øjnene. Vi har derfor gjort os umage og kræset om detaljerne. Således fremstilles vore glasholdere i formpresset messing i små produktioner ad gangen ud fra en original model fra tiden. Du har hele 3 udgaver at vælge imellem: Ubehandlet messing (guld), Blank nikkel (sølv) samt Bruneret messing (mørk).
Sikkerhedskode og anvendelse
Tibberup Høkerens Glasholder Model Klokke har sikkerhedskoden IP20; hvorfor den kun bør anvendes til indendørs belysning.
Ledning
Passende stofledning medfølger ikke, men bestilles separat.
NB! Hvis din lampeskærm eller –kuppel ikke er forsynet med en såkaldt griberand, kan du ikke bruge vores Glasholder med stilleskruer. Du har i stedet brug for en Glasholder med en omløberring, den finder du her
kr. 424,00
Materiale: Formpresset messing
Højde inkl. aflaster: 64 mm
Ydre diameter: Ø 70 mm
Indre diameter: Ø 65 mm
Belastning: Max 40 W
Sikkerhedskode: IP20
Materiale | Chrome, Messing, Sortbrændt messing |
---|