VI BYTTER ALLE JULEGAVER FREM TIL DEN 28. FEBRUAR

Julemærkfonden

Hvert år har vi valgt at støtte Julemærkefonden i perioden fra midt november til udgangen af december. Hvilket er den periode hvor vi sender aller flest pakker i løbet af året.

Hver gang vi sender en pakke til jer, vores kunder, støtter vi Julemærkefonden med 50 øre. Dette har vi valgt at gøre fordi Julemærkhjemmene hjælper børn der har det svært i livet. Disse børn skal have hjælp med at komme videre.

Traditionelt har Julemærkfonden primært fået deres midler fra alle danskers brug af Julemærker i forbindelse med juleposten. Nu forholder det sig imidlertid sådan at vi jo ikke længere sender særlig meget julepost. Derfor må vi sørge for at støtte Julemærkefonden på en ny og anden måde. Sådan at så mange børn, der har behov for et lille skub i livet, kan komme videre og få et godt liv.

Vi støtter derfor ved at sende pakker og ikke breve til jer!

Vi opfordre alle til at støtte Julemærkefonden ved køb af deres julekort og julemærker – de kan jo sagtens bruges på pakker (gaver) og ikke kun breve!

Læs mere om Julemærkefonden her https://www.julemaerket.dk/

 

Indkøbskurv
Scroll to Top